מומחה פוריות

072-3305573

הפריה חוץ גופית IVF

תהליך הפריה חוץ גופית - ד"ר אוסטרובסקי פולינה

היי. אני ד"ר אוסטרובסקי פולינה. יש לי מרפאת פוריות פרטית בנתניה בה אני מבצעת טיפולים שונים, ביניהם הפריות חוץ גופיות. בעבר זכיתי בתואר מומחה ביילוד וגינקולוגיה, ולאחר מכן ביצעתי תת התמחות בפריון והפריה חוץ גופית. טיפולי הפוריות במרפאתי מתבצעים תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות ושמירה על הכללים. אם את מנסה להיכנס להריון ללא הצלחה, את מוזמנת להגיע למרפאתי. ננסה לאבחן יחדיו את הבעיה ובסופו של דבר נחליט יחד עם הפריה חוץ גופית זה השלב הבא שלנו.

הפריה חוץ גופית IVF

תוכן עניינים

תהליך הפריה חוץ גופית – סיכויי הצלחה

תהליך הפריה חוץ גופית IVF היא תהליך בו הביציות נשאבות מגופה של האם ומופרות במעבדה בעזרת הזרע של האב או זרע מתרומה. העוברים שמתפתחים מתהליך ההפריה גדלים תחילה במעבדה ואז מוחזרים לרחם האם להמשך ההיריון.
הקמת משפחה הפכה להיות בשנים האחרונות לא מובנת מאליה ככל שיש יותר גברים ונשים שנתקלים בבעיות פוריות שונות. לא ברור מהן הסיבות לכך בהשוואה לעבר, אבל אין ספק שיש יותר יחידים וזוגות שפונים לעזרת מומחי פריון.

למרבה המזל, הפתרונות הרבים שמוצעים כיום לזוגות שמתקשים להיכנס להריון מגוונים ומתקדמים ביותר אלא שיחד עם זאת לא תמיד מוצאים רופאים שמצליחים ליצור כימיה עם המטופלים וזהו פקטור לא פחות חשוב מהטיפול עצמו.

מטופלים רבים שמעבירים מידע בפורומים מתאימים מתייחסים גם לפרמטר זה כגורם הצלחה משמעותי בטיפולים שלהם ולכן מומלץ לבדוק גם את הגישה של מרפאות פריון למטופלים מעבר להצלחה רפואית.

הפריה חוץ גופית IVF

או
התקשרו עכשיו

שאלות ותשובות בנושא הפריה חוץ גופית IVF

איגדתי עבורך מספר שאלות ותשובות נפוצות בנושא הםפריה חוץ גופית. מקווה שעניתי לך (כמעט) על כל השאלות. להייעצות נוספת מומלצת ליצור עימי קשר בטלפון מעלה או בטופס יצירת קשר שבתחתית העמוד.

טיפולי הפריה חוץ גופית IVF מיועדים לנשים החוות בעיות פוריות שונות, כמו, למשל, נשים שאינן מבייצות, או נשים עם מחלות שונות המשפיעות על פוריותן. בנוסף, הפריה חוץ גופית מתאימה גם לגברים שאיכות הזרע שלהם אינה גבוהה מספיק לצורך הפריה.

זוגות שלא הצליחו להביא לעולם ילד ראשון או שני לאחר שנה של ניסיונות להרות באופן טבעי באמצעות יחסי מין זכאים למימון מלא של הליך ההפריה החוץ גופית. הזכאות כוללת גם בני הזוג שיש ילדים מנישואין קודמים, אך אין להם ילדים משותפים. בנוסף, אשה יחידה ללא ילדים זכאית גם היא לטיפולים לצורך הולדת ילד ראשון ושני.

הטיפולים בהפריה חוץ גופית מאושרים לנשים מגיל 18 ועד גיל 45. במקרה שההפריה נעשית באמצעות ביציות מתרומה, הטיפול יאושר לנשים עד גיל 54. כך או כך, בני הזוג נדרשים לעבור תחילה אבחון רפואי שמטרתו לברר מהי הבעיה שמונעת מהם את הכניסה להיריון, כמו גם לבדוק את מצבם הבריאותי הכללי.

מכיוון שלטיפולי הפריה חוץ גופית IVF השפעה פיזיולוגית ורגשית משמעותית על מערכות שונות בגוף האשה, משרד הבריאות הורה על הגבלת מספר הטיפולים. לאחר 4 מחזורי טיפול עוקבים שלא הגיעו לשלב החזרת עוברים לרחם, או לאחר 8 מחזורי טיפול הכוללים החזרת עוברים שלא נקלטו, החוק קובע כי יש לקיים דיון של הצוות המטפל בהשתתפות עובדת סוציאלית ולבחון את הסיבות לחוסר הצלחת ההפריה החוץ גופית. לפי מסקנות הדיון, נקבע אם יש להמשיך במחזורי טיפול נוספים.

הגורם החשוב ביותר, בצד מצבה הבריאותי הכללי של האם, הוא הגיל שלה. ככל שגילה נמוך יותר, כך סיכויי ההצלחה גבוהים יותר. קרוב לשליש מהנשים מתחת לגיל 35 שעברו תהליך הפריה חוץ גופית משלימות הריון מלא ויולדות תינוק בריא. לעומתן, רק כארבעה אחוזים מכלל הנשים מעל גיל 43 העוברות טיפול הפריה מסיימות אותו בהצלחה.

שלב ראשון – הכנה תרופתית לקראת הטיפולים. המטופלת מקבלת שלושה סוגים של תרופות: תרופות לדיכוי ביוץ, כדי למנוע ביוץ עצמוני; תרופות לגירוי השחלה, כדי ליצור גירוי הגורם לביציות רבות להגיע לבשלות; ותרופות להבשלת הביציות, על מנת להבטיח הבשלה מלאה של הביציות. מטרתו של הטיפול התרופתי המקדים הוא לאפשר שאיבה של מספר גדול ככל שניתן (בין 10-15 ביציות בכל מחזור שאיבה). כמות כזו של ביציות מגדילה את סיכויי ההצלחה של מחזור הטיפול, כך שלא יהיה צורך במחזור נוסף.

שלב שני – שאיבת הביציות. שאיבת הביציות מתבצעת בהרדמה כללית קצרה או בהרדמה מקומית בחדר ניתוח. הביציות נשאבות בעזרת מחט המוחדרת לשחלות. התהליך הוא קצר למדי ונמשך 10-20 דקות בלבד. גם ההתאוששות היא מהירה והמטופלת נדרשת להישאר להשגחה של כשעתיים על פי רוב.

שלב שלישי – הפריית המבחנה. מיד לאחר שאיבת הביציות, מוסיפים להן את הזרע כדי להפרות אותן וליצור עובר. אם מקור הבעיה היה מלכתחילה איכות הזרע, מבצעים מיקרומניפולציה. זהו הליך של בחירה של תאי זרע בודדים, המוזרקים ישירות לביצית המופרית. במקרים שבהם נוזל הזרע של הגבר נטול זרעים לגמרי, אפשר לבצע ביופסיה של האשך ולבודד מתוכה זרעים חיים.

שלב רביעי – החזרת העוברים. לאחר מספר ימים מתבצעת החזרה של הביציות המופרות לרחם האשה בתהליך פשוט שאינו כולל הרדמה. מספר העוברים המוחזרים נקבע בהתאם לרצון ההורים ועצת הרופא המטפל. ככל שיוחזרו יותר עוברים, כך גדל הסיכוי להריון מרובה עוברים, שמעלה את הסיכון ללידה מוקדמת. העוברים מוחזרים באמצעות צינורית פלסטיק דקה ומוזרקים ישירות לחלל הרחם. עוברים שלא מוחזרים לרחם מוקפאים לצורך שימוש עתידי.
לאחר ההחזרה, האשה יכולה בעקרון לחזור לפעילות שגרתית, אך אם היתה תגובה שחלתית נמרצת, עליה להימנע מפעילות פיסית במשך מספר ימים. בנוסף, יש להימנע מיחסי מין למשך שבועיים.

טיפולי הפריה חוץ גופית נחשבים לבטוחים יחסית. ועם זאת, קיימים סיכונים מסוימים שיש לקחת בחשבון, כמו, למעשה, בכל פרוצדורה רפואית. הסיבוך הנפוץ ביותר הוא גירוי יתר של השחלות. התרופות ההורמונליות שנוטלת האשה במהלך הטיפול עשויות לגרום להגדלת השחלות, לקושי במתן שתן ולהצטברות נוזלים בחלל הבטן. לגירוי היתר של השחלות ישנו טיפול תרופתי מונע, שהוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים, והשימוש בו מקובל מאוד כיום.

להתייחס נכון לתהליך הפריה חוץ גופית

טכנית ובסיסית, הפריה חוץ גופית היא למעשה השגת הריון מחוץ לרחם והשתלתו בתוך הרחם. מרכיב האי ודאות משמעותי הרבה יותר מההריון הטבעי ולכן דורש הבנה וגם חוסן נפשי ואת זה חייבים לתחזק לא פחות מעבודה נכונה בכל שלב מההפריה צמה. כל התהליך הטבעי מפורק לא רק לשלבי ההפריה אלא גם לבחירה של הביצית והזרע ולפעמים גם של הגוף שנושא את ההריון. בגלל הפירוק הזה למרכיבים נוצרת השהיה מסוימת בגלל ההתערבות החיצונית שתלויה במיומנות מקצועית של עובדי המעבדה והרופאים.

בכל שלב כזה נדרשות הבנה מקסימלית והרבה אופטימיות וללא תמיכה רגשית של הרופאים ועזרה פסיכולוגית מתקשים להחזיק מעמד שוב ושוב בכל השלבים. נדרשת גישה אופטימית זהירה של המטופלים אבל גם גישה ריאלית שלוקחת בחשבון שמדובר בריצת מרתון עד קבלת התוצאות המקוות.

טיפולי פוריות פרטי

כיצד הבנה וסובלנות עוזרים בתהליך?

גם בגלל הזמן הממושך שעשוי לארוך הטיפול, תהליך הפריה חוץ גופית הוא בדיוק כמו תהליך הפריה טבעי – רב הלא ידוע על פני הידוע ולכן נדרש אורך רוח מהמטופלים ותכנון נכון לטווח הארוך של המשאבים ושל המהלכים השונים.

הזרקת הורמונים רבים, שאיבת ביציות מהאמא הביולוגית או מתורמת הביציות, שינוע מנות הזרע מבנק הזרע או מהאב הביולוגי, ההפריה עצמה במעבדה והחזרת העוברים לרחם האם הנושאת את ההריון, כל אלה טומנים בחובם פוטנציאל גדול למתח ולסטרס שאינן מקלים על הכניסה להריון. זה נכון לא רק בגלל הפרשת הורמוני סטרס שאינם טובים לגוף אלא גם בגלל הנכונות לשמור על עקביות ולהתמיד.

חשיבותה של תמיכה רגשית בתהליך ההרפיה החוץ גופית

בדיוק בגלל זה מתבקשת גישה הרבה יותר מכילה ואמפתית לאנשים אלה שנמצאים בשעה הקשה של חייהם. זהו אתגר גדול וטעון רגשית וחלק מהזוגות מתקשים לעמוד בכך גם בגלל החששות הגדולים וגם משום שחלק משלבי התהליך מאתגרים גם גופנית ורפואית. הגישה הזאת לא רק עוזרת להתמודד עם הזרקת ההורמונים וכל שלב בתהליך אלא גם מחזקת מאוד את הרצון לנסות שוב ושוב כאשר הפריה נכשלת.

השגת הריון במרפאות פריון היא תהליך ממושך שכל הרופאים מכינים לו את המטופלים אבל גם בזמן הטיפול יש נקודות תורפה שאותן יש לחזק ולהגיב להן נכון, וזהו ההבדל בין טיפול שמתמידים בו לבין טיפול שמתקשים להחזיק בו מעמד.

גישת טיפול מודרנית מוכיחה את עצמה

למרות שהעקרונות של הפריה חוץ גופית ידועים, עדיין הצלחות רבות יותר נרשמות במרפאות שמחליטות להתייחס לכל מטופל ומטופלת לפי הנתונים שלהם ולהתאים להם לו"ז נכון יותר. זה אומר שככל שמקשיבים לגוף המטופלת ומתכווננים בעדינות לרמות ההורמונים והתזמון שלה מצליחים לדייק יותר בכל שלב של הטיפול, כולל שאיבת ביציות והחזרתן לרחם.
זה מחייב הקשבה הדדית אבל גם נכונות של הרופא המטפל להתגמש ולנסות לפעמים אמצעים יצירתיים על מנת להבטיח הצלחה.

ד"ר אוסטרובסקי פולינה כאן בשבילך

לכל מה שתצטרכי אני, ד"ר אוסטרובסקי, כאן בשבילך.
אם את לא בטוחה בצעד של הפריה חוץ גופית או מעוניינת לקבל מידע בנושא, המרפאה שלי פתוחה עבורך.
אמנם מרפאתי נמצאת בנתניה, אך מגיעות אליי מטופלות מכל רחבי הארץ.

אולי יעניין אותך גם

הפריה חוץ גופית

אבחון בעיות פוריות אצל נשים (וגם גברים) וטיפול כולל בהן, מטיפולים בסיסים עד למורכבים.
הדרך שלך להגשת חלום ההורות מתחילה כאן.

החזרת עוברים

החזרת עוברים לרחם היא השלב הסופי בהפריות חוץ גופיות, המתבצע לאחר שאיבת ביציות, הפריה, גידול העוברים בתנאי מעבדה ועוד. ד"ר פולינה אוסטרובסקי מנוסה במידה המלאה ביותר בביצוע השלב המרגש והחשוב הזה.

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
053-4239395

דילוג לתוכן