ד"ר אוסטרובסקי פולינה - לוגו
 
 
 
 
 
 
 
072-3305573
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תהליך הקפאת ביציות

 
 
הישארו מעודכנים
 
Facebook
 
 
 
 
 
הרבה לפני שמדברים על ההיבטים הטכניים של הקפאת ביציות חשוב להבין במה מדובר וגם להבין מהי המטרה ולשם מה נולד הרעיון. כבר שנים רבות הפרדוקס של רפואת הפריון המודרנית מוביל למחשבה שגויה לעתים שאפשר להרות בכל גיל ובכל צורה. תיאורטית זה נכון. תמיד תימצא טכנולוגיה מתאימה ומדע שיתמוך בהריון בגיל מבוגר יותר, אם על ידי תרומות ביציות ואם על ידי פונדקאית ועוד.

יש לא מעט אפשרויות היום וזה משמח כל מי שנתקלים בבעיות פוריות ומעניק תקווה גם למשפחות חד הוריות. יש סיבות רבות שבגללן נשים דוחות את ההריון הראשון, למרות שרבות מהן מבינות היום שזה לא בהכרח הדבר הנכון לעשותו.
 

להקפיא ביציות זה להרוויח זמן יקר

 
הטבע פועל לפי זמן והזמן הוא יקר בכל הקשור לפוריות. זה לא רק הגיל זאת איכות החיים שפוגעת בפוריות ובתנאים האידיאליים לכניסה להריון. משום כך חשוב להתחיל כמה שיותר מוקדם ולא לתת לטבע סיכוי להשתבש. זה נכון שאפשר לדחות את ההריון אבל לא תמיד בטוח שאפשר להתחיל ולהצליח בטיפול ולהגשים חלום. משום כך נולד הרעיון להקפיא ביציות בגיל צעיר, כאשר האישה עדיין לא בטוחה אם ומתי תרצה להקים משפחה ולכן מכינה את עצמה לכל אפשרות.

השיקולים לדחיית הריון ולהקמת משפחה בגיל מאוחר נעים מבעיות כספיות ורצון להישאר עדיין חופשייה מעול גידול ילדים, או בגלל ספקנות ושאלות נוספות שנשים שואלות את עצמן על הדרך שבה הן רוצות לחיות. אמנם, לא צריך כבר למהר ואפשר לחכות לגיל 30 שבו כבר מתייצבים יותר בחיים ומצליחים להבין מה רוצים ואיך רוצים לחיות, ועדיין מומלץ לא להגיע לשם מבלי לעבור את השלב הזה שמבטיח לכן את החופש להחליט בלי אילוצי השעון הביולוגי.
 

למה הקפאת ביציות היא הפתרון?

 
לא כל אחת בטוחה שהיא רוצה להיות אמא והיום זה גם לגיטימי לא לרצות, אבל אף אחת לא רוצה להגיע לגיל מבוגר ולגלות בגיל כזה שאתן בכל זאת רוצות לנסות וזה מאוחר מדי, זה הדבר הכי קשה לחוות. בדיוק בשביל זה אתן מקפיאות ביציות ודוחות את ההחלטה לרגע המתאים שבו אתן יודעות מה אתן רוצות לעשות. זה מה שהקפאת ביציות נותנת לנשים בעצם – ראש שקט להחליט בזמן הנכון וגם להכין את עצמן מכל הבחינות – תכנון קריירה ותכנון פיננסי נכון כדי להגיע לשם שלמה עם עצמך.

ההליכים עצמם הרי הרבה יותר פשוטים היום וכרוכים בלקיחת הורמונים על מנת לייצר כמה שיותר ביציות במחזור אחד, מבלי לגרום לגירוי שחלתי מזיק. אחר כך שואבים את הביציות ומקפיאים אותן במקום המתאים לכך והן נשמרות לכן כל השנים.
 

למי עוד נועדה הקפאת ביציות?

 
חשוב לדעת שהחוק מתיר לעשות זאת בצורה חוקית לנשים צעירות מלבד ההליך שהיה נהוג, להקפיא ביציות לנשים שחלו בסרטן או עמדו לעבור כריתת שחלות ועוד. יש נשים שבשבילן אובדן הפריון בגלל מחלות ובעיות רפואיות הוא פגיעה קשה באיכות חייהן והן לא מוכנות לוותר על כך ובצדק. אפשר להתמודד טוב יותר אם מרגישים שיש בכל זאת תקווה ולהן הקפאת ביציות היא הסיכוי להפוך לאם.

נשים שסובלות גם מהזדקנות מהירה של השחלות או מיעוט ביציות יכולות לנצל זאת על מנת להגביר את הסיכוי שלהן להרות בעזרת הליך זה. כך שבסופו של דבר, הטכנולוגיה עוזרת מאוד לנשים להתמודד עם קשיים שונים בחיים בצורה הטובה ביותר. יש בזה ניצחון על הטבע שלא נתן להן סיכוי, וכשזה נעשה בעזרת רופאת נשים שיכולה להעניק תמיכה ואת על המידע הנחוץ, תקופת הפריון האפשרית מקבלת הארכה ותקווה חדשה.